• írta:
  • 2015.01.21

Képes olyan teljesítményre egy vegetáriánus sportoló, mint egy húsevő? Ez a vita éve óta folyik. A vega táplálkozás mellett azonban ott sorakozik a sporttörténelem számos legendája.

A vasember

Dave Scott nyerte meg legtöbbször az Iron Man világbajnokságot. Az Iron Man verseny alatt a résztvevők közel négy kilométert úsznak, 180 kilométert kerékpároznak, majd levezetésképpen lefutják a maratoni távot. Ezen a megmérettetésen az indulók jelentős része nem éri el a célt, azonban Dave Scott hatszor is elsőként szakította át a célszalagot. A vegetáriánus sportoló már nyugdíjba vonult, de negyven évesen még utoljára belevágott a távba – akkor második lett.

A világ leggyorsabb embere

Carl Lewis futó kifejezetten azért váltott vegetáriánus étrendre, hogy hatékonyabban tudjon felkészülni a 1991-es világbajnokságra. Akkor 100 méteres síkfutásban és 4x100 méteres váltóban szerzett aranyérmet, míg távolugrásban a dobogó második fokára állhatott fel. Carl Lewis, karrierje során tíz olimpiai érmet nyert, ezek közül kilenc aranyat.

Tenisz királynő

Venus Williams teniszezőnél 2011-ben egy autoimmun betegséget, Sjogren szindrómát diagnosztikáztak – ekkor döntött úgy, hogy vegetáriánus étrendre vált. Egy évvel később azt nyilatkozta, hogy a váltás egyáltalán nem hatott ki a sportteljesítményére, sőt, mivel az étrendje segít a betegségének kezelésében, ezért sokkal egészségesebbnek és élettel telibbnek érzi magát. Venus karrierje során 44 egyéni tornagyőzelmet aratott.