Passzívházzá alakítható-e a hagyományos házunk?

  • írta:
  • 2013.05.27

Ha hagyományos építésű házunkban már megtaláltuk az otthon melegét, nem kell elengednünk csak azért, mert korszerűbb, környezet- és költségkímélőbb megoldásokra vágyunk. Passzívházzá alakíthatjuk.


Ha hagyományos építésű házunkban már megtaláltuk az otthon melegét, nem kell elengednünk csak azért, mert korszerűbb, környezet- és költségkímélőbb megoldásokra vágyunk. Passzívházzá alakíthatjuk.


Bármilyen furcsa is első hallásra: az, hogy belevághatunk-e a munkálatokba, a legkevésbé múlik azon, hogy a lakóépületünk falazata milyen anyagból (téglából, fából, netán vályogból) van. Három másik feltételnek viszont teljesülnie kell: építészetileg, szerkezetileg és funkciójában is alkalmasnak kell lennie az átalakításra. Ha tudjuk, hogy nekivághatunk a munkálatoknak, jöhet az igen gondos, előrelátó és aprólékos tervezés és kivitelezés.


De mi az ára az átalakulásnak? Ahogy Adolf-W. Sommer fogalmaz Passzívházak című könyvében: „Egyáltalán nem szükséges a fűtési hőszükségletet a passzívház szabvány által megkövetelt 15kWh/(m2év) értékre csökkenteni, hanem a gazdaságilag elfogadható ráfordítás mellett kell jelentős csökkenést elérni.” Így attól függően használhatjuk a passzívháznál alkalmazott technológiákat, hogy milyenek az anyagi lehetőségeink, illetve házunk elhelyezkedése, szerkezete mit enged meg számunkra.


Hogyan fogjunk hozzá? Mindennek az alapja a hőszigetelés. Itt nem elég csak a falakra gondolnunk. A tetőt, és ha van, a pincefödémet is érdemes szigetelni, hogy a hő egyik irányba se szökjön el.  Így már jelentős lépést teszünk a hőhidak csökkentése érdekében is.  Ha az épületünk légtömörségét is biztosítottuk, még a speciális ablakokra és ajtókra kell időt és pénzt áldoznunk. Ha mindenre kiterjedő figyelemmel jártunk el, már csak egy dolog hiányzik, a szellőztető rendszer. Ha az előzőeket beépítettük a házunkba, akkor ez már nem maradhat el.


Nem azért, hogy megfeleljünk valamiféle papírra vetett passzívház-fogalomnak. Sokkal inkább azért, mert ha teljesen leszigeteljük a házat, a falak nem szellőznek, a lakásban keletkező párát mindenképpen ki kell vezetnünk a szabadba. Még szerencse, hogy ez a levegőcsere egyúttal a meleg levegőt is behozza az épületbe, így búcsút inthetünk a maximumon pörgő gázórának.


Címkék: