Balneoterápia a gyógyvizekben

Sok olvasói kérdés érkezett mostanában hozzánk a wellnessezéssel kapcsolatban. Egy nem túl hétköznapi témát szeretnénk most nektek bemutatni. Sokan kérdeztétek, hogy mi az a balneológia és a balneoterápia.


Sok olvasói kérdés érkezett mostanában hozzánk a wellnessezéssel kapcsolatban. Egy nem túl hétköznapi témát szeretnénk most nektek bemutatni. Sokan kérdeztétek, hogy mi az a balneológia és a balneoterápia.

 

Röviden és egyszerűen a balneológia magyar jelentése: gyógyfürdőtan. A közönséges vízben fürdéskor a víz hőmérséklete, nyomása hat a szervezetre. 


A balneoterápia az iszapfélékkel, ásványvizekkel, tengeri és folyami vizek felhasználásával foglalkozik. Ezen belül a gyógyterápia egyéni alkalmazása szakképzett balneológus feladata. A gyógyhelyeken nem csak a gyógyvizet használják fel kezelésre, hanem iszapkezelést, ivókúrát, inhalálást, gyógymasszázst és diétát is alkalmaznak.


Mi történik a balneoterápia alatt?
Ennél a terápiánál nagyon fontos a víz hőmérséklete. A langyos 21-31°C hőmérsékletű fürdők az idegrendszerre hatnak nyugtatóan. A meleg fürdők hőmérséklete 32-37°C között a megfelelő.


A balneoterápiát kúraszerűen alkalmazzuk. A terápiás hatáshoz legalább 20-40 percet célszerű naponta gyógyvízben tölteni és egy kúra legalább 10 kezelésből áll. Mindig ugyanabban a napszakban menjünk fürdeni, de fontos, hogy sem éhgyomorra, sem étkezés után közvetlenül nem javasolt. A fürdőkúrák manapság komplex fizioterápiás kezelés keretein belül történnek. A meleg fürdő után mindig pihenni kell! Az 5. nap után egy különleges fürdőreakció léphet fel, amely klinikai állapotrosszabbodást, fejfájást, levertségérzést hozhat. Ez általában 1-2 kezelés kihagyása után magától elmúlik, és a kúra tovább folytatható. A fürdőreakció fellépése nem törvényszerű, de a melegebb vagy nagyobb ásványi anyag tartalmú vizekben gyakrabban fordul elő.


A balneoterápia szerves része az ivókúra is. Az ásványi anyagokban gazdag vizek fogyasztása kíméletesen szabályozza a gyomor, a belek és a vese működését. Eközben ráadásul még a bőr is szépül, és az iszap pakolás hatására a bőrhibák is eltűnnek.


Általános szabályok gyógyfürdőzéshez:
- A fürdő használata előtt mindenképpen mosakodj le szappannal.
- A lábmosót ne felejtsd el használni!
- Tele gyomorral, alkoholfogyasztást követően nem javasolt a fürdőzés.
- A masszázst mindig fürdőzés után vedd igénybe.
- Ügyelj a megfelelő folyadékbevitelre: elsősorban szénsavmentes ásványvizet és gyógyteákat.
- Fürdés után újból zuhanyozz le, majd pihenj.
- Általában 14 éves kor alatt nem ajánlott a gyógyfürdő, erről azonban tájékozódni kell az adott fürdőhelyen.


Balneoterápiával kezelhető panaszok:
- Idegfájdalmak
- Porckorong-megbetegedések
- Mozgásszervi fejlődési és tartási rendellenességek
- Kopásos gerinc- és ízületi elváltozások
- Bechterew-kór
- Lágy rész-reumatizmus
- Idült derékfájás
- Emésztőrendszeri és anyagcsere-betegségek
- Szív- és keringési betegségek
- Bőrbántalmak


Érdekesség:
Balneológia hazánkban


Magyarország rendkívül gazdag a gyógy- és termálvizekben. Az országban mintegy 150 meleg vizes gyógyfürdő, köztük 36 speciális (radioaktív, sós-brómos-karbonátos, kénes-savas, jódos vizet tartalmazó) fürdő található.


Magyarország kiváló hidrogeológiai helyzete a Pannon-tenger maradványának köszönhető. Kénben gazdag ásványvíz Mezőkövesden, Harkányban, Csisztapusztán és Balfon található. Konyhasót pedig legnagyobb mennyiségben a Tamási és a Sárvári ásványvízből nyerhetünk.



Címkék: