Esőben is lehet grillezni – Íme, mire figyeljünk!
- írta: Bácsalmási Katalin
- 2025.05.07
Sokan a grillezést a napsütéses nyári napokhoz kötik, pedig egy kis előrelátással és odafigyeléssel az esős idő sem szabhat gátat a szabadtéri sütés örömének. Sőt, a hűvösebb, párás levegő kifejezetten kellemes atmoszférát teremthet egy baráti vagy családi összejövetelhez. Lássuk, mire érdemes ügyelnünk, ha az időjárás nem a legszebb arcát mutatja!
1. A biztonság mindenekelőtt!
Az esőben való grillezésnél a legfontosabb a biztonság. Soha ne használjunk elektromos grillt esőben anélkül, hogy megfelelő védelemről ne gondoskodnánk! A víz és az elektromosság veszélyes kombinációt alkot. A faszenes és gázgrillek esetében is legyünk óvatosak a csúszós felületekkel és a nedves környezettel.
- Helyezzük a grillt fedett helyre: Ha van teraszunk, verandánk vagy egy kerti pavilonunk, ideális helyszínt biztosíthat a grillezéshez. Ha nincs ilyen lehetőségünk, próbáljunk meg egy nagy esernyőt vagy ponyvát felállítani a grill fölé, ügyelve arra, hogy az ne akadályozza a szellőzést és ne legyen tűzveszélyes közelségben a hőforráshoz.
- Stabil talaj: Biztosítsuk, hogy a grill stabilan álljon, ne billegjen a nedves talajon. Használjunk alátétet, ha szükséges.
- Csúszásmentesítés: A környező területen figyeljünk a csúszós felületekre. Használjunk csúszásgátló szőnyegeket vagy terítsünk le takarókat a járófelületekre.
- Tartózkodjunk a fáktól és bokroktól: Ne grillezünk közvetlenül fák vagy bokrok alatt, mert az esőben átázott ágakról csepegő víz befolyásolhatja a sütési folyamatot, ráadásul a füst is jobban megülhet a lombozatban.
2. A grill és a tűz védelme
Az eső nemcsak minket, hanem a grillt és a tüzet is érinti.
- Fedél használata: Ha a grillünk rendelkezik fedéllel, használjuk azt! Ez segít megvédeni az égő szenet vagy a gázlángot a közvetlen esőtől, így egyenletesebb marad a hőmérséklet.
- Szél elleni védelem: Az esőt gyakran kíséri szél, ami befolyásolhatja a hőmérsékletet és a lángot. Próbáljunk meg szélvédett helyen grillezni, vagy használjunk valamilyen szélfogót.
- Extra tüzelőanyag: Faszenes grill esetén érdemes tartalék faszenet vagy brikettet bekészíteni, mert a nedvesség miatt nehezebben tartható fenn a parázs.
3. Kényelem és felszerelés
Ahhoz, hogy az esős időben való grillezés is élvezetes legyen, gondoskodjunk a saját kényelmünkről és a megfelelő felszerelésről.
- Vízálló ruházat: Öltözzünk rétegesen és viseljünk vízálló kabátot, nadrágot és cipőt. Egy kalap vagy kapucni is jól jöhet.
- Kényelmes tartózkodóhely: Biztosítsunk fedett helyet a vendégek számára is, ahol elfogyaszthatják az elkészült finomságokat.
- Megfelelő világítás: A borús időben hamarabb sötétedhet, ezért gondoskodjunk megfelelő világításról a grill körül és az étkezőhelyen.
- Törlőkendők: Legyen kéznél elegendő törlőkendő a nedvesség eltávolításához.
4. Az ételek elkészítése
Az esős idő befolyásolhatja az ételek sütési idejét.
- Hőmérséklet-ellenőrzés: Használjunk maghőmérőt, hogy pontosan nyomon követhessük az ételek belső hőmérsékletét.
- Rövidebb sütési idő: A magasabb páratartalom miatt az ételek kissé gyorsabban sülhetnek, ezért legyünk figyelmesek.
- Előkészítés: Érdemes előre előkészíteni a húsokat és zöldségeket, hogy a grillnél már csak a sütéssel kelljen foglalkoznunk.
Az esőben való grillezés egy kis kreativitással és odafigyeléssel remek alternatíva lehet a megszokott kerti partiknak. Ne hagyjuk, hogy az időjárás elrontsa a kedvünket, élvezzük a szabadtéri sütés egyedi hangulatát! Ha még nem találtad meg azt a grill készüléket, amivel télen-nyáron öröm a grillezés, akkor látogass el a SpaTrend ürömi bemutatótermébe, ahol szakemberek segítenek kiválasztani az igényeidnek, életterednek és elvárásaidnak legmegfelelőbb grillt!