Kemény a víz? Mi legyen a masszázsmedencével?

Magyarországon több helyen is nagyon kemény a víz, mely gondokat okozhat a masszázsmedencék, kerti tavak és kisebb csobogók üzemeltetésében. A vízkőlerakódás nemcsak esztétikai probléma, tönkre teheti a szivattyúkat, motorokat, míg végül az egész készülék használhatatlanná válik. Szerencsére van megoldás!


A vízkeménység ellenőrzésére kapható tesztcsíkok pontos indikátorai a problémának. Ezek egy perc alatt megmondják, hogy a vízkeménység gondot jelent-e hosszú távon vagy sem. A keménység mind a a vezetékes, mind a fúrt kút vizét érinthetik, így attól függetlenül érdemes elvégezni a vizsgálatot, hogy honnan érkezik a víz.

A medence hatalmas vízigénye miatt a háztartási vízlágyító készülékek (és szerek) használata nem ajánlott, de ez nem jelenti azt, hogy nincs megoldás a helyzetre. Léteznek ugyanis olyan kézi vízlágyító készülékek (különböző méretben), melyek ioncserélős módszerrel orvosolják a gondot. A vízkövesedést okozó kalcium- és magnézium ionokat ártalmatlan nátriumionokra cserélik, hogy semmilyen lerakódás ne jelentkezzen a masszázsmedencék finommechanikai műszereiben.

A lerakódások a vízlágyítóban jelennek meg, melynek tisztítása vagyis regenerálása egy idő után szükségessé válik, de ez a helyszínen megoldható. A vízlágyító készülék további előnye, hogy sem az emberre, sem az állatokra nézve nem veszélyes, így az érzékeny halakat tartalmazó kerti tavakhoz is használható.