- írta: Bácsalmási Katalin
Nem mellesleg
- írta: Spatrend Online
- 2013.04.22
Praxisom során egyre gyakrabban találkozom olyan nőkkel, akik éppen mellrákkal küzdenek, vagy küzdöttek. Nem dughatjuk többé homokba a fejünket, szembe kell néznünk a női daganatos megbetegedések emelkedő számával. Mit tehetünk? Figyelhetünk magunkra!
Praxisom során egyre gyakrabban találkozom olyan nőkkel, akik éppen mellrákkal küzdenek, vagy küzdöttek. Nem dughatjuk többé homokba a fejünket, szembe kell néznünk a női daganatos megbetegedések emelkedő számával. Mit tehetünk? Figyelhetünk magunkra!
Ennek jegyében fogadjátok most szeretettel a következő bejegyzést, amelynek megszületését az októberi nemzetközi mellrák-megelőző hónap inspirálta. Kérlek Benneteket, hogy osszátok meg nőismerőseitekkel, barátaitokkal, hiszen nem kevesebb, mint egészségünk, életünk a tét.
Nem lehet elégszer hangsúlyozni az önvizsgálat jelentőségét. Hiába elérhető az információ, a legtöbb nő mégis úgy gondolkodik, “nem vizsgálom meg a melleimet, nehogy egyszer csak találjak valamit.” Az a véleményem, hogy az önvizsgálatot nem önVIZSGÁLATNAK kellene hívnunk. Ez riasztóan hangozhat, és benne van az a feltevés, hogy hibát, eltérést, bajt keresünk. Nem csoda, hogy ezzel alig-alig tudják rávenni a nőket a mellükkel való foglalkozásra.
Az én meglátásom szerint az ún. önvizsgálat lehet egy rendszeres, szeretetteli törődés a saját testünkkel, annak jobb megismerése érdekében, egy gondoskodó kontaktus révén. A mell tapintása közben nem hibát, csomót keresünk, hanem minden egyes mozdulattal hálát adunk egészségünkért, szépségünkért, és szeretetteli gondolatokkal mondunk köszönetet a testünknek. Nincs az a profi orvosi szűrőberendezés, amely jobban működne a testét ismerő, azzal harmóniában, szeretetben élő nő önmagát illető érzeteinél.
Hogyan végezd ezt a technikailag nagyon hasonló, alapjaiban mégis egészen más attitűdöt közvetítő áttapintást?
A legalkalmasabb időpont a menstruáció utáni első néhány nap. Ez az időszak mindig emlékeztethet téged, hogy törődj magaddal. Ha hónapról hónapra szentelsz ennek időt, az épp megfelelő arra, hogy érzékelni tudj minden változást a testedben. Keress egy csendes, nyugodt helyet, ahol senki sem zavarhat meg, és teremts meghitt körülményeket: gyújthatsz füstölőt, betehetsz valami lágy zenét, csinálhatsz egy igazi kis női rituálét ebből. Az első lépés mindig az, hogy vedd szemügyre a melleidet, szabad szemmel észlelsz-e valamilyen változást. Szeretettel gondolj közben a melleidre, és köszönd meg gondolatban, hogy szépek és egészségesek.
Ezután tehetsz egy kevés tiszta mellápoló olajat a tenyeredre, és apró mozdulatokkal masszírozd át jobb kezeddel a bal melledet, majd fordítva. Ha apró csomóra bukkannánk, akkor sem kell rögtön megijedni. Ha a következő hónapban még mindig ott van, esetleg nőtt is, akkor a biztonság kedvéért érdemes időpontot kérni az orvosunktól. A masszázst álló, majd fekvő helyzetben is végezd el. Haladj a mell külső részétől befelé a mellbimbó felé lassú, körkörös mozdulatokkal. Tapintsd, simítsd át végezetül a hónaljat is mindkét oldalon.
Az időben felfedezett mellrák legtöbb típusa kezelhető, ezért nem érdemes félelemből halogatni az orvoshoz fordulást, ha rossz érzésed van, vagy változást tapasztalsz a fent leírt kis szeánsz során.
Kérlek, oszd meg ezt a bejegyzést azokkal a női ismerőseiddel, akik számára hasznos lehet! Köszönöm!