Egy kerti spa története

Rendkívül fantáziadús, minden családtagnak szórakozást és kikapcsolódást nyújtó sparészleg és kerti medence épült ehhez a különleges családi házhoz. És a funkción túl, bizony a látvány sem utolsó…


Rendkívül fantáziadús, minden családtagnak szórakozást és kikapcsolódást nyújtó sparészleg és kerti medence épült ehhez a különleges családi házhoz. És a funkción túl, bizony a látvány sem utolsó…


– Miután beköltöztünk a házba, jöttünk rá, hogy ezen az igazán jó méretű telken bőven maradt annyi hely, ahol a díszkerten és a mögötte lévő gyümölcsösön kívül kényelmesen elfér egy nagyobb méretű medence is, közel az épülethez – mesélik Attiláék a kerti spa történetét. – Ötletünket előterjesztettük a lakás belsőépítészetét tervező szakértőnek, Varró Zoltánnak, akinek a fantáziája azon nyomban szárnyalni kezdett…


És a végeredmény magáért beszél. – Igen, ültünk a teraszon és gyönyörködtünk a fantasztikus panorámában, amikor a medence létesítésének ötlete felmerült – emlékezik vissza a közelmúltra a dizájner. – Azt gondoltam, kár lenne ehhez az igazán letisztult, nemesen egyszerű formavilágú, gyönyörű környezetben lévő házhoz egy szokványos medencét építeni. Főként azt az egyedi lehetőséget próbáltam kihasználni, hogy a telek kétharmadánál jelentős szinteltolással mintegy „leszakad” a kert. Másrészt fontosnak gondoltam, hogy a nappali vonalában a víz felszíne a terasz folytatásaként, illetve lezárásaként jelenjen meg. Ráadásul tengerparti „fílinggel”. Vagyis a tenger végtelenségérzetét, selymességét, a szelíd partok fokozatos süllyedésének hangulatát igyekeztem megvalósítani. – Láthatóan a nappalival összenyitható teraszból mintegy „levezetted” a medencét, a semmibe vész, azaz a gyönyörű panoráma aláfestőjeként fejeződik be.


– A levezetés egyik eszköze a teraszburkolat, amely a medencében folytatódik és fejeződik be. Másrészt szó szerinti is a levezetés, mert a terasz szintjétől fokozatosan süllyedő, csúszásgátlókkal bélelt „mederrel”, és nem lépcsőfokokkal vezet néhány méter hosszan, a nullától 70–80 cm mélységig. Ugyanis ez a gyerekpancsoló. Lévén hogy sötétszürkés-fekete a burkolat, vonzza a napfényt, tehát a sekély víz viszonylag gyorsan átmelegszik. A 12 méter hosszú, 4 méter széles medence mintegy kétharmadánál pedig néhány lépcsőfok vezet a 150 cm mélységű úszótérbe.


– Mi a funkciója a medence oldalán, rögtön a gyerekpancsoló melletti, a terasz, illetve a medence burkolatával borított falrésznek? – Egyszer csak a rendhagyó megjelenésű medencét szoborként kezdtem szemlélni. Azt éreztem, hogy kellene egy olyan falszakasz, amellyel kiemelem a síkból, hogy háromdimenziós műtárggyá váljon. Részben ezért született. De nem öncélú, funkciója is van: szélfogó és árnyékoló szerepet tölt be, illetve a másik oldalán, a pihenő/napozó részen hűsítő vizű zuhanyokat szereltünk föl. S hogy a látványban éjjel-nappal gyönyörködni lehessen, a medence és ez a falszakasz hangulatvilágítást kapott, ahogy maga a ház terasz felőli oldala és a nappali is.


– Persze az a pihenő-, relaxálóhelyiség is megér egy misét, amelyet az épület középső traktusában rendeztél be. – Az U alakú épület hármas tagozódása kínálta, hogy az U „aljában”, azaz a két épületszárnyat összekötő „nyagtagban” amolyan „punnyadós” teraszt létesítsünk, néhány lépésnyire a medencétől, amely az épületszárnyaknak köszönhetően szinte minden irányból szélvédett. Ráadásul a nappali oromfaláig nyújtott előtető tökéletesen véd a magasan járó nyári nap izzó sugárzásától, ám délelőtt és alkonyatkor lehet a nap langyos melegében „lubickolni”. Hogy minél otthonosabb legyen, nem a hagyományos kerti, hanem épített bútorokkal rendeztük be. A nyagtag vonalát követő széles padkára a terasz járólapját futtattuk föl. A hálószektor oldalán széles, kanapészerű, a homlokzat faborítását követve, fával fedett, íves kialakítású hencsert építettünk, amelyet sok-sok párnával tettünk kényelmessé. Mindezzel egyúttal megbontottuk a medence és környéke, valamint az épület geometrikus vonalát is. Vendéglátóink apraja-nagyja pedig éjjelnappal élvezi a medence-kert-terasz-pihenő együttese által nyújtott örömöket. 


Szöveg: Hangai Zsófi

Címkék: