Tetővel vagy tető nélkül jobb grillezni

Léteznek nyílt, tető nélküli grillek, mint az OFYR, de a legtöbb, jó minőségű grillnek van teteje. Ennek ellenére sem mindig használjuk őket, holott lehet, hogy kellene. Mi az igazság ebben a kérdésben. Tető nélkül vagy tetővel lesz jobb az eredmény?


A tető egyik legfontosabb funkciója a grill védelme. Nem ez az egyetlen ok azonban, amiért tetővel is felszerelt grillt kell venni. A tető segít a sütés hosszának lerövidítésében, védi a készülő ételt és plusz ízeket is hozzáadhat az grillezett ételhez. Hogyan?

A zárt tető alatt készülő ételeknél sokkal intenzívebb ízeket lehet elérni. Különösen igaz ez a faszenes vagy füstölőfával használt grillekre. Mivel ebben az esetben a füst nem távozik szabadon, hanem nagy része ott marad a sütőtérben, sokkal intenzívebb füstös ízt érhetsz el már kevés faszén vagy füstölő fa adagolásával. 

Az ételből távozó aromás gőzök is a rendszerben maradnak és a húsok sem száradnak ki olyan könnyen. A zárt tető további előnye, hogy sokkal jobban őrzi a hőmérsékletet, és ha már a felfűtés során is használtjuk, hamarabb éri el a kívánt hőmérsékletet a grillkészülék. 

Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a zárt rendszerben készülő ételre kevésbé hatnak a külső környezeti tényezők. Nagy szél esetén, nem kell attól tartanod, hogy lehűl a grill belseje és ezáltal egyenetlen lesz a sütés a grillen. Ezért a szakemberek a zárt tetős grillek használatát részesítik előnyben, amikor csak lehetséges. Ez annál fontosabbá válik, minél hosszabb ideig tart a sütés. A pár perc alatt elkészülő grillezett virsli vagy steak tető nélkül is tökéletesre süthető, de a nagyobb húsok, egész szárnyasok és bbq ételek esetében mindig használj tetőt, amikor teheted. 

Erre már a vásárlás előtt érdemes készülni, tehát ha nemcsak hirtelen sütést tervezet, akkor mindenképpen olyan grillben gondolkozz, aminek könnyen levehető és feltehető teteje van!