- írta: Peitli Csilla
Egy rejtélyes női betegség - endometriózis
- írta: Spatrend Online
- 2013.06.15
Az endometriózis mindmáig sok fejtörést okoz a kutatóknak, orvosoknak, hiszen rejtélyes eredetű betegséggel állunk szemben. A betegség elnevezése az endometrium latin szóból ered, ami a méhet belülről borító nyálkahártyát jelenti. Az endometrium a női hormonális ciklus változásaira reagálva hónapról hónapra megvastagszik, majd leválik, és menstruációs vérzés formájában távozik a szervezetből.
Az endometriózis mindmáig sok fejtörést okoz a kutatóknak, orvosoknak, hiszen rejtélyes eredetű betegséggel állunk szemben. A betegség elnevezése az endometrium latin szóból ered, ami a méhet belülről borító nyálkahártyát jelenti. Az endometrium a női hormonális ciklus változásaira reagálva hónapról hónapra megvastagszik, majd leválik, és menstruációs vérzés formájában távozik a szervezetből.
Normális esetben az endometrium szövet csak a méh belső falát borítja, endometriózisban azonban megjelenik ettől eltérő helyeken is a szervezetben, általában a méh külső falán, a petefészkeken, a méhtartó szalagokon, a húgyhólyagon, összenövéseket alkothat a hashártya borítékán.
Ennél is rosszabb esetben a betegség érintheti a beleket is, és igaz, ritkán, de leírtak már endometriózist a külső nemi szerveken, ízületekben, (pl. térd ízület) a tüdőben és az agyban is. Ezek a rendellenes helyen elhelyezkedő szövetek ugyanúgy viselkednek, mintha a méh üregén belül lennének, minden ciklusban megvastagszanak, majd vérzés kíséretében lelökődnek. Ez a vér azonban a menstruációval ellentétben nem tud kiürülni a szervezetből, emiatt erőteljes fájdalmat, görcsöket okoz, és úgynevezett steril gyulladást kelthet az érintett szerven és annak környezetében.
A betegség leggyakoribb tünetei a fájdalmas menstruáció, erős, rendszertelen hüvelyi vérzés, krónikus alhasi és deréktáji fájdalom, fájdalmas szex, krónikus fáradtság, a teherbe esés nehezítettsége, vagy akár teljes meddőség, fájdalmas széklet- és vizeletürítés, és egyéb, az érintett szervre specifikus tünetek.
Az endometriózis általában a termékeny korban levő nőket érinti, tehát az első menstruáció megjelenésétől egészen a menopauza beálltáig okozhat tüneteket. Ma a világon mintegy 176 millió nő él endometriózissal, tehát minden 10. nő érintett! Ráadásul a szakemberek sem tudják, pontosan mi miatt, és milyen módon alakul ki a betegség. Felmerült már genetikai eredet, kromoszóma-rendellenesség, környezeti ártalmak hatása, retrográd menstruáció, tampon használat, menstruáció alatti hüvelyi vizsgálat, magzati korban kialakult fejlődési rendellenesség, és ez most csak egy rövid felsorolás a teljesség igénye nélkül…
Ráadásul sajnos mind a mai napig nincs biztos és végleges gyógymód az endometriózis ellen. Laparoszkópos és nyílt hasi műtétek során, sebészi úton távolítják el az endometriotikus csomókat, emellett pedig vannak hormonális gyógyszerek, melyekkel kezelhetik, kordában tarthatják, de egyik sem használható hosszú távon a kifejezetten súlyos mellékhatások miatt. Léteznek különféle alternatív megoldások is, speciális diéták, akupunktúra, biorezonancia, és még megannyi minden, amelyek segítségével a nők megpróbálhatják mérsékelni a tüneteik súlyosságát, kinél több, kinél kevesebb sikerrel. Az endometriózis sajnos nagyon makacs, és még a legalaposabban elvégzett műtéti eljárások után is hajlamos a kiújulásra. Folyamatosan zajlanak azonban a kutatások a témában, léteznek már ígéretes, reménykeltő jövőbeli terápiás lehetőségek, de ezek egyelőre kezdeti fázisban vannak.
Az endometriózis az érintett nők életminőségét komolyan befolyásoló betegség. Negatív hatással van mind a párkapcsolatra, mind a szociális életre, munkahelyi, anyagi és komoly pszichológiai problémákat okozhat. Nagyon nehéz megküzdeni a betegséggel, nem pusztán a fizikai tünetekkel, de ráadásul még a lelki gondokkal is. Sok nő egyedül, szerelem és barátok, gyakran még ennek tetejébe munka nélkül is marad, belesüpped magányába, esetleg depressziós lesz. Minden gondolatát az endometriózis köti le, de nincs a közelében olyasvalaki, akivel őszintén beszélhet a problémáiról. Ezért kiemelten fontos az orvosi kezelés mellett a érintett betegek pszichológiai kísérése is.
www.endoblog.hu - az endometriózis honlapja