Le a jet leg hatással és a repülés miatti száraz bőrrel

A hosszú repülőutak szervezetre gyakorolt negatív hatása a jet leg, ami az enyhe kellemetlenségtől egészen a konkrét rosszul létig terjedhet. A kelet-nyugat irányú utazás viseli meg legjobban az embert, ennél valamivel jobb a nyugat-kelet irányú repülés, míg az északi-déli vonal mentén haladást szinte meg sem érezzük.


Repülés előtt

A jet leg leküzdésére már az utazás előtt is készülhetünk a megfelelő járat lefoglalásával. Ha a hosszú úton nem tudsz aludni, akkor foglalj olyan jegyet, ami a célország ideje szerint este landol. Így lehetőséged lesz rögtön elfoglalni a szállodát, és bezuhanni az ágyba, nem kell még egy fél napig ébren maradnod, hogy segítsd a szervezeted átállását.

Repülés közben

Igyál sok folyadékot (lehetőleg ne csak sört) és fogyassz szénhidrátot. Mindkettő segít a jet leg hatásának csökkentésében, a hidratálás pedig a kabin száraz levegője ellen is hatásos gyógymód. Ezen kívül viselj kényelmes ruházatot, olyan fülhallgatót, ami kizárja a zavaró zajokat és egy kis buborékot von köréd, hogy lehessen egy kis én-időd. Tegyél föl egy arcmaszkot, hogy a bőröd szépülésével egy időben, te is elvonulhass a gép zsúfoltságától. Ha tudsz egy kis időt magadra is fordítani, akkor nagyobb eséllyel kerülheted el a fejfájást és a kimerültség tüneteit.

Repülés után

Megérkezés után vedd fel a célország ritmusát, és kerülj minél előbb ágyba. De ne feküdj le üres gyomorral, nehogy az éhség ébresszen fel pihentető álmodból. Lefekvés előtt tehát egyél, és igyál sok vizet, ezek segítenek leküzdeni a jet leggel járó fejfájást, hányingert és izomfájdalmakat. Az éjszakai pihenés után pedig iránya nap. Még ha legszívesebben a szobában pihennél is a nap további részében, a fénynek fontos szerepe van a regenerációban, ne foszd meg magad a napsütéstől. A napfény segít átállítani cirkadián ritmusod, ami meghatározza az alvás-ébrenlét idejét a testedben. Ha ez átáll az új időzónára, elbúcsúzhatsz a jet legtől is.