- írta: Peitli Csilla
A népszerű paleolit diéta előnyei
- írta: Spatrend Online
- 2013.02.08
Az egészséges szervezetért és a jó alakért folytatott harc közben előfordulhat, hogy elveszünk a diéták dzsungelében. Az egészséges életmód lassan létszükségletünkké vált, de vajon biztosak lehetünk-e abban, hogy mi az igazán egészséges?A gyors fogyást ígérő divatdiétákban általában nem bízunk meg, hiszen ezek sem megfelelő tápanyaggal, sem elegendő energiával nem látják el a szervezetet. A paleolit diéta szintén divatos manapság, és bizonyos tápanyagcsoportok teljes kizárására épül, azonban sokan mégis nagyon egészségesnek tartják. A diéta magát tulajdonképpen speciális étrendként definiálja, amellyel nemcsak megelőzhetők a betegségek, de pozitív élettani hatásai miatt javítja az életminőséget is. Alapja a paleolitikumi, gyűjtögető-vadászó ősember étrendje, amely húsból, gyümölcsökből, bogyókból, magokból állt. Mivel ősemberünk sem mezőgazdasági tevékenységet nem végzett, sem haszonállatokat nem tartott, nem fogyasztott tejtermékeket, gabonaféléket, borgonyát vagy rizst.Ezeket az élelmiszereket a paleolit diéta sem engedi meg, jóllehet ezek már évezredek óta az étrendünk részei. Két nagyon fontos érv támasztja alá a paleolit diéta hasznosságát: a tejtermékek megemésztése nem csak a laktózérzékenyek számára jelent gondot, hiszen a felnőtt szervezetben nem termelődnek meg a tej lebontásához szükséges enzimek, ráadásul vitamin- és ásványianyag tartalma sem ideális.A másik érv a gabonafélék (elsősorban a finomított gabonából készült termékek) magas gluténtartalma, amely emésztési problémákat és lassú anyagcserét okozhat. A gabonafélék elhagyása azonban csökkentett szénhidrátbevitelt jelent (csupán 30-35% a megszokott 60% helyett), ez pedig csökkenti mind a szellemi, mind a fizikai teljesítőképességet, hiszen a szénhidrátok adják testünk üzemanyagát.Egy igazán pozitív hatása azonban kétségtelenül van ennek a diétának: mivel nem engedi meg a feldolgozott élelmiszerek fogyasztását, nem kerülnek szervezetünkbe méreganyagok, a már felhalmozottak pedig fokozatosan kiürülnek. TIPP A HŰTŐRE:KEZDD EGY EGYSZERŰ ÉDESSÉGGEL:Mandulás-málnás gofri Hozzávalók: 1 ½ csésze paleo mandula liszt ¼ csésze édesítetlen kókuszreszelék ½ teáskanál szódabikarbóna ½ -1 teáskanál fahéj ¼ teáskanál tengeri só 2 tojás 1 teáskanál vanília kivonat 1 evőkanál hajdina cukrozatlan méz ¼ csésze teljes zsírtartalmú konzerv kókusztej Elkészítés: Keverd össze a száraz hozzávalókat: mandula liszt, reszelt kókusz, szódabikarbóna, fahéj és só. Keverd össze a nedves összetevőket is: méz, vanília-kivonat, kókusz tej és tojás, majd dolgozd össze a száraz és a nedves hozzávalókat. Az előmelegített gofrisütőbe öntsd bele az elkészült masszát, és néhány perc alatt süsd készre az ostyákat. A tetejét megszórhatod kókuszpehellyel, és friss málnával díszítheted. Ha szükséges, az édesítéshez használj mézet. JÓ, HA TUDOD! KELL, HOGY SZERESD A MANDULA LISZTET AHHOZ, HOGY ALAPANYAGKÉNT HASZNÁLD. NAPI 1DB GOFRI ELFOGYASZTÁSA AZ IDEÁLIS, ENNÉL TÖBB TÚLSÚLYHOZ VEZETHET.
Az egészséges szervezetért és a jó alakért folytatott harc közben előfordulhat, hogy elveszünk a diéták dzsungelében. Az egészséges életmód lassan létszükségletünkké vált, de vajon biztosak lehetünk-e abban, hogy mi az igazán egészséges?
A gyors fogyást ígérő divatdiétákban általában nem bízunk meg, hiszen ezek sem megfelelő tápanyaggal, sem elegendő energiával nem látják el a szervezetet.
A paleolit diéta szintén divatos manapság, és bizonyos tápanyagcsoportok teljes kizárására épül, azonban sokan mégis nagyon egészségesnek tartják. A diéta magát tulajdonképpen speciális étrendként definiálja, amellyel nemcsak megelőzhetők a betegségek, de pozitív élettani hatásai miatt javítja az életminőséget is.
Alapja a paleolitikumi, gyűjtögető-vadászó ősember étrendje, amely húsból, gyümölcsökből, bogyókból, magokból állt. Mivel ősemberünk sem mezőgazdasági tevékenységet nem végzett, sem haszonállatokat nem tartott, nem fogyasztott tejtermékeket, gabonaféléket, borgonyát vagy rizst.
Ezeket az élelmiszereket a paleolit diéta sem engedi meg, jóllehet ezek már évezredek óta az étrendünk részei. Két nagyon fontos érv támasztja alá a paleolit diéta hasznosságát: a tejtermékek megemésztése nem csak a laktózérzékenyek számára jelent gondot, hiszen a felnőtt szervezetben nem termelődnek meg a tej lebontásához szükséges enzimek, ráadásul vitamin- és ásványianyag tartalma sem ideális.
A másik érv a gabonafélék (elsősorban a finomított gabonából készült termékek) magas gluténtartalma, amely emésztési problémákat és lassú anyagcserét okozhat. A gabonafélék elhagyása azonban csökkentett szénhidrátbevitelt jelent (csupán 30-35% a megszokott 60% helyett), ez pedig csökkenti mind a szellemi, mind a fizikai teljesítőképességet, hiszen a szénhidrátok adják testünk üzemanyagát.
Egy igazán pozitív hatása azonban kétségtelenül van ennek a diétának: mivel nem engedi meg a feldolgozott élelmiszerek fogyasztását, nem kerülnek szervezetünkbe méreganyagok, a már felhalmozottak pedig fokozatosan kiürülnek.
TIPP A HŰTŐRE:
KEZDD EGY EGYSZERŰ ÉDESSÉGGEL:
Mandulás-málnás gofri
Hozzávalók:
1 ½ csésze paleo mandula liszt
¼ csésze édesítetlen kókuszreszelék
½ teáskanál szódabikarbóna
½ -1 teáskanál fahéj
¼ teáskanál tengeri só
2 tojás
1 teáskanál vanília kivonat
1 evőkanál hajdina cukrozatlan méz
¼ csésze teljes zsírtartalmú konzerv kókusztej
Elkészítés:
Keverd össze a száraz hozzávalókat: mandula liszt, reszelt kókusz, szódabikarbóna, fahéj és só.
Keverd össze a nedves összetevőket is: méz, vanília-kivonat, kókusz tej és tojás, majd dolgozd össze a száraz és a nedves hozzávalókat.
Az előmelegített gofrisütőbe öntsd bele az elkészült masszát, és néhány perc alatt süsd készre az ostyákat. A tetejét megszórhatod kókuszpehellyel, és friss málnával díszítheted. Ha szükséges, az édesítéshez használj mézet.
JÓ, HA TUDOD!
KELL, HOGY SZERESD A MANDULA LISZTET AHHOZ, HOGY ALAPANYAGKÉNT HASZNÁLD. NAPI 1DB GOFRI ELFOGYASZTÁSA AZ IDEÁLIS, ENNÉL TÖBB TÚLSÚLYHOZ VEZETHET.