- írta: Peitli Csilla
Edd magad izmosra
- írta: Peitli Csilla
- 2013.04.04
Ma már senki előtt nem titok, hogy az egészséges életmód alapja a rendszeres mozgás és a helyes táplálkozás együttes alkalmazása. Ugyanakkor mit (t)ehetünk abban az esetben, ha nemcsak a fittség megőrzése, hanem a sportoláshoz megfelelő izomzat kiépítése és fejlesztése is a cél?
Ma már senki előtt nem titok, hogy az egészséges életmód alapja a rendszeres mozgás és a helyes táplálkozás együttes alkalmazása. Ugyanakkor mit (t)ehetünk abban az esetben, ha nemcsak a fittség megőrzése, hanem a sportoláshoz megfelelő izomzat kiépítése és fejlesztése is a cél?
A kulcsszó ebben az esetben is a megfelelő táplálkozás. Bizonyos ételek ugyanis elősegítik az izmosodás folyamatát, és még akkor is beindulhat a test változása, ha a megszokott mozgásformák intenzitását nem növeljük. A testépítők és fitneszmodellek tapasztalata szerint az ételek megválasztása (és a magas folyadékbevitel – elsősorban szénsavmentes, ásványi anyagokban gazdag víz) 70 %-ban járul hozzá a sikerhez, míg a sport mindössze a folyamat 30%-át adja.
Persze nekünk nem kell a testépítők megjelenéséhez hasonló kinézetre törekednünk, de már egy minimális változás is jótékony hatással lehet mindenkire. A kidolgozott izomzat nemcsak a sportban vagy a hétköznapokban jelent előnyt, de kivételesen fontos szerephez jut a testsúly kontrollálásában is.
Az izmok kalóriaégető mechanizmusa még jóval a tényleges mozgás után is magas fordulatszámon pörög, ezért a diétában és a meglévő súlyfelesleg felszámolásában is számíthatunk segítségükre. Aki tehát izomépítésbe fog, figyeljen az étkezésére, és válasszon proteinben, esszenciális aminosavakban, vitaminokban, enzimekben és ásványi anyagokban gazdag élelmiszereket.
Lehetőség szerint ellenőrzött, háztáji vagy bioterméket, hogy a felesleges méreganyagok bevitelét elkerülje, mert a toxinok (az alkohol is ide tartozik) jelentősen rontják az izomnövelés esélyét.
Íme néhány élelmiszer, mely a megfelelő forrásból beszerezve kiváló segítőtárs lehet az izmokért folytatott harcban.
Tojás – kiváló fehérjeforrás, és magas benne az esszenciális aminosavak koncentrációja
Tej – a házi tej fehérjében és vitaminban is gazdag
Csirkemell – nagyszerű forrása az esszenciális aminosavaknak
Hal – a vadlazac például alacsony zsírtartalmával kiváló választás
Magvak – a dióval és mandulával nem tévedhetünk
Túró – fehérjében gazdag, de cukorban szegény tejtermék
Joghurt – ezen belül is a görög joghurt az ajánlott
Avokádó – telítetlen zsírsavakban gazdag
Spenót – remek vitaminforrás, más zöld levelű zöldséggel együtt melegen ajánlott
Brokkoli – igazi jolly joker magas vitamin- és ásványianyag-tartalma miatt
Bab – remek cink- és fehérjeforrás, sokáig teltségérzetet okoz
Gyümölcsök – a rostban gazdag gyümölcsök tisztán tartják a bélrendszert, így segítik a felszívódást
Bogyós gyümölcsök – a bennük lévő magas antioxidáns-tartalom több szinten is segíti a szervezetet
Az igazi ínyencek pedig kipróbálhatják a marhahúsnál magasabb fehérjetartalommal rendelkező bölényhúst, a B-vitaminban dúskáló quionát, a tesztoszteronbomba osztrigát és a természetes zsírokban gazdag, de szénhidrátban szegény mogyoróvajat