- írta: Peitli Csilla
Ártalmas az étkezés utáni úszás?
Sokan szentül meg vannak győződve arról, hogy egy kiadós étkezés után egészségügyi problémákat okozhat, ha vízbe megyünk, ha úszni vagy pancsolni szeretnénk. Utánanéztünk ennek a kérdésnek.
Sokan szentül meg vannak győződve arról, hogy egy kiadós étkezés után egészségügyi problémákat okozhat, ha vízbe megyünk, ha úszni vagy pancsolni szeretnénk. Utánanéztünk ennek a kérdésnek.
Nem ismeretlen az a látvány, amikor a szigorú anyukák az ebéd után a kisszékre parancsolják csemetéjüket, akik lógó orral nézik végig, hogyan pancsolnak, ugrálnak társaik. Valóban gondot okozhat a teli pocak?
A félelem meg nem erősített alapja az az elgondolás, hogy ha valaki étkezés után egy órán belül úszni megy, akkor görcsbe rándulhatnak az izmai, ami akár halálos kimenetelű is lehet. A görcsbe rándult lábakkal, karokkal ugyanis képtelenség fenntartani magunkat a víz felszínén, így megfulladhatunk…
Ennek a téves felvetésnek az alapja, hogy a szervezet (mivel az emésztésre fókuszál, és oda szállítja a megfelelő vérmennyiséget) nem tudja egyszerre ellátni az emésztés feladatát és egy időben biztosítani az izmok számára a megfelelő energiát. Azonban nem szabad felülni ennek a feltevésnek!
Egyfelől nem támasztja alá semmiféle orvosi bizonyíték ezt a hipotézist, másfelől még ha be is görcsölne az izmunk, akkor is olyan erős élni vágyás munkálkodik az emberben, hogy mindent megtennénk azért, hogy a fejünket a víz felett tartsuk. Az izomgörcs legtöbb esetben a kifáradástól, a rosszul felmért erőnlétből kifolyólag alakulhat ki. Harmadsorban, soha senki nem diagnosztizált olyan vízbefulladást, ahol az étkezés utáni izomgörcs lett volna a halál oka.
Vagyis megnyugodhatunk: nem lesz semmi baja a gyerkőcnek, ha ebéd után beveti magát a medencébe. (legrosszabb esetben felfordul a gyomra – de ez már egy másik történet) Szóval: ezt a mítoszt leromboltuk!