Különféle hagymatípusok a grillen

A hagymafélék remek alapanyagok grillezéshez, mert könnyű őket megsütni és szinte egyikkel sem lehet mellélőni. A piacon jelenleg kapható többféle hagyma azonban más-más ízzel gazdagítja az ételt, így nem mindegy mihez melyiket használod.


Vörös hagyma

A tuti favorit, szinte mindenhez jó, amit sütni kell. Íze remekül illik sült húsokhoz, zöldséges összeállításokhoz és ragukhoz is.

Édes hagyma (vidalia)

Külföldön népszerű édes, nem csípős hagyma, ami hambugerekhez kiváló. Akár nyersen is használható, de hagymakarikához és leveshez is kiváló alapanyag.

Fehér hagyma (esetleg főző hagyma)

A vöröshagymánál enyhébb, kissé édeskés ízű hagyma kiváló köret alapanyag grillezésnél. Főként salátákban szerepel jól nyersen (salsa), de a mexikói konyha is előszeretettel használja ragus ételeiben.

Lila hagyma

Létezik belőle erősebb és édesebb változat is. Színe miatt látványos eleme lehet egy sült zöldségköretnek, de krémekbe, salátákba is gyakran teszik (guacamole, krumpli saláta).

Shallot vagy mogyoróhagyma hagyma

Hosszúkásan elnyújtott formájáról könnyen felismerhető hagyma íze közepesen erősnek vagy enyhének mondható és nagyon komplex, kifinomult. Apróra vágva leggyakrabban pácok és mártások alapja és remekül passzol a tojásos ételekhez is.

Gyöngyhagyma

Gyakorlatilag nem egy külön hagymaféle, hanem apró korában leszedett vöröshagyma, illetve ma már annak nemesített változata. Pácokban jól beválik, de sütésére ritkán kerül sor, inkább savanyúságként fogyasztják.

Póréhagyma, snidling, újhagyma

Grillezésre egyikük sem igazán alkalmas, olyan zsengék, hogy a legkisebb hő hatására is elvesztik roppanósságukat, így inkább nyersen, salátákba vagy díszítésnek használhatóak.

Fokhagyma

Sütésével vigyázni kell, mert a kis gerezdek könnyen megégnek és kiszáradnak. Nem kell neki sok idő, érdemes a többi zöldség sütésének megkezdése után hozzáadni a keverékhez. Sütni a héjával együtt kell, hogy minél inkább megőrizze aromáját, elkészülte után nagyon könnyen pucolható.